Stolní Fotbal Historie

Historie stolního fotbalu


Historie
 

  • Vše začalo v USA roku 1901 patentem na první stolní fotbal s protáčivými tyčemi. V Europě stála u zrodu švýcarská firma KICKER, která začala jako první s výrobou stolních fotbalů. Po rozšíření této hry ze Švýcarska do Německa a Belgie v roce 1950 vznikla v těchto zemích první foosballová liga na starém kontimentu. Po 25 letech v roce 1976 vznikla Evropská unie stolního fotbalu - ETSU. Česká foosbalová organizace - ČFO byla založena v roce 1998 jako člen Mezinárodní foosballové asociace - ITSF. Mistrovství světa v Praze se konalo v roce 1999. Dnes je tato hra velice populární zejména mezi mladými lidmi a stolní fotbálek by neměl chybět všude tam, kde se lidé chtějí bavit.


Terminologie
 

  • V Čechách je to stolní fotbal - fotbálek - fas, na Moravě převážně kalčo, pravděpodobně z italského calcetto -  fotbal a na Slovensku je to kalčeto. Stolní fotbal - fotbálek - kalčo - kalčeto - foosball či soccer je hra  pro 2 až 4 hráče. Fotbalisti jsou umístěni v různém počtu na 8 průchodných nebo teleskopických tyčích. Obránce hraje brankářem a obrannou řadou se dvěma fotbalisty (takzvanou dvojkou). Útočník hraje se středovou řadou s pěti fotbalisty ( takzvaná pětka neboli hrábě) a útočnou řadou se třemi fotbalisty (takzvanou trojkou). Cílem hry je dát protihráči co nejvíce gólů, tedy vyhrát. 


Standardy fotbálku
 

  • Rozměry fotbálku mohou být různé. Nejčastěji jsou však k vidění stoly s hrací plochou 120 x 70 cm. Délka stolu se pohybuje mezi 140 až 170 cm, šířka kolem 76 cm a výška mezi 85 až 100 cm. Váha běžných fotbálků bývá mezi 75 až 115 kg. Míčky mívají průměr 34 mm. Kromě běžných fotbálků pro 4 hráče jsou k vidění i různé stoly v menších provedeních a fotbálky pro 2 nebo 6 hráčů. Na MS ve stolním fotbale v Paříži v roce 2003 byl představen i největší fotbal pro 22 hráčů.


Základ Hry
 

  • Hraje se zleva doprava. Jedna hra je většinou dotována deseti míčky nebo se také hraje na deset vítězných gólů s dvougólovým rozdílem. Skončí-li hra nerozhodně, pak jde o tzv. „plichtu“. Pokud hráči prohrají se skórem 10:0, pak jdou „pod stůl“. To znamená, že oba hráči, kteří prohráli, musí podlézt fotbalový stůl. Protáčení tyčí o více než 360° je zakázáno.


Nejpoužívanější střely
 

  • Mezi nejčastěji používané - turnajové střely patří Pull shot (stahovačka) a Push shot (odtahovačka), Pin shot (někdy také Front-pin) a Snake. V poslední době vzrůstá na turnajích popularita Pin shotu, o což se zasloužil zejména Frederic Collignon z Belgie, který touto střelou slaví velké úspěchy.

Zákaznický Servis.

736 410 137
 
Kulečníky a kulečníkové stoly