Kulečníková Historie

Historie kulečníku


Historie Kulečníku.
 

  • Pravděpodobně vše začalo hrou podobnou dnešnímu Kriketu (možné je že to byl právě Kriket) v Evropě 15. století, nejspíše ve Francii (s jistotou to ovšem říci nemůžeme). Hrálo se na nízko střiženém trávníku v prostorech panských sídel. V této době byla tato hra velice oblíbená zejména mezi Aristokracií (kdo jiný by si něco takového ve všením životě té doby mohl dovolit). Postupem doby a samozřejmě vynalézavostí lidí se tato hra přesunula ze zámeckých zahrad do zámeckých interiérů (čímž se také vyřešil a byl to asi hlavní důvod, problém s počasím). Hladce střižený trávník nahradil stůl potažený dobovým plátnem (samozřejmě tento typ plátna byl jen vzdáleně podobný dnešnímu profesionálímu plátnu) a billiard nebo chcete-li kulečník jako takový byl na světě. 

 

  • Takto se pravděpodobně zrodil dnešní Karambol, tedy kulečník bez děr. Co se slova billiard týče, mohli bychom dlouho spekulovat, je však pravděpodobné že vznikl z Francouzského slova biliár - bille - koule.

 

  • Začátkem 17. století již byla tato hra v billiard poměrně známá. V roce 1675 byla vydána první kniha pravidel. Hra se zpočátku hrála se dvěmi koulemi a brankou podobně jako v kriketu. Během 18. století branky postupně vymizely a přibyla další koule.

 

  • Tágo tak jak ho známe dnes je poprvé datováno do začátku 17. století tedy v době renesance. Tágo bylo tehdy známé pod slovem queu ze kterého postupně vzniklo dnešní slovo cue - tágo. Zajímavost té doby je že ženy mohli hrát kulečník pouze obráceným, tedy silnějším koncem tága, z obavy mužů o protrhnutí plátna.

 

  • Původní kulečník neměl gumové mantinely, tak jak je známe dnes ale pouze dřevěné okraje. Opravdový úspěch kulečník zaznamenal až s příchodem průmyslové revoluce v polovině 19. století s nástupem nových technologií a materiálů. Do doby kdy světlo světa uzřela vulkanizovaná guma (Thomas Hancock 1786-1865), mohli hráči o kulečníku jak ho známe dnes pouze snít. Přesto cesta k modernímu kulečníku byla ještě dlouhá. Teprve začátkem 50. let minulého století vznikl mantinel tak, jak ho známe dnes. Mantinel jako takový a kvalitní odrážecí guma jsou základ moderního stolu.

 

  • Kulečník se postupem času rozšířil po celé Evropě. Mezi lety 1770 - 1920 se stal nejoblíbenější stolní hrou ostrovního státu Anglie a poté vyrazil za oceán. Amerika jakožto bývalá kolonie Evropských velmocí tuto hru přijala velmi rychle, lehce ji zjednodušila a tím přiblížila široké veřejnosti. Dnes můžeme říci, že Americký Pool vládne světu jako jedna z nezábavnějších stolních her. V Anglii se tato hra vyvinula do dnešní podoby Snooker a English 51, tak zvaně malý Snooker. V Rusku zase převládla hra Pyramida jakožto ekvivalent Anglického Snooker. Poměr stran 2:1 tak jak ho známe dnes (například z Amerického Pool) byl přijat během 18. století, před tímto datem nebyl znám žádný standart pro tuto hru.

Zákaznický Servis.

736 410 137
 
Kulečníky a kulečníkové stoly