Hrací desky pro kulečníkové stoly

Kulečníky hrací deska Italská břidlice


Historie břidlice
 

 • Břidlice v Italštině “ardesia”, v Angličtině “slate” neboli kámen z oblasti Valfontanabuona a blízkého okolí v Itálii. Břidlice je známa již zdoby Říma a pozůstatky tohoto materiálu známe například z Necropolis v oblasti Chiavari samozřejmě v Itálii. Břidlice se také těží v zemích jako je Španělsko, Brazílie, China a Indie avšak nejvhodnější pro výrobu kulečníkových hracích desek je břidlice Italská a Španělská. Je to její pružnost (elasticita), nedeformovatelnost, tichost a v neposlední řadě měkký pohyb koulí s jednoduchou opracovatelností ji předurčilo pro kulečníkové stoly.
   

Kulečníky hrací deska Italská břidlice

Břidlice jako hornina (sediment)
 

 • Pro hrací plochu kulečníkových stolů již tradičně používáme broušené břidlicové desky. Břidlice je modro-šedivý kámen, který se štípe na široké ploché kusy. Tento kámen obsahuje prvky jak je Chlorit, Slída a Křemen, jedná se v podstatě o sediment (zbytky zvětralé půdy a skal seskupené na vlhkém podloží a slisované pod tlakem dalších usazenin postupem milionů let), s vysokou koncentrací prvků uvedených výše.
   

Kulečníky hrací deska Italská břidlice

Využití břidlice pro kulečníkové stoly
 

 • Břidlice je velice měkká hornina, kterou lze lehce opracovat (řezat, brousit, leštit, vrtat), například do podoby kulečníkové hrací desky. Břidlicové desky pro kulečník mají samozřejmě své standardy jako je síla 1,9 - 2,2 - 2,5 - 3,8 - 4,5cm, váha mezi 100 - 860kg a vnější rozměr formátovaný dle typu kulečníku. Vyrábí se v 1, 3, 5dílném provedení, důvod je váha, skladnost a vhodnost dle herní disciplíny. Jednodílné desky mají výhodu rychlé montáže (usazení a vyvážení), třídílné a pětidílné zase výhodu (skladnosti a transportu), také jsou vhodné pro mistrovské soutěže (např. pro jump style), kde je síla desky při skocích koule velmi podstatná. V každém případě rozdíl mezi 1, 3, 5dílnou deskou co se kvality týče NE-Existuje.
   

Kulečníky hrací deska Italská břidlice

Ideální provedení
 

 • Takzvaná oversize, kde celý mantinel je připevněn skrze břidlicovou hrací desku šrouby o síle 10 - 13mm, čímž se mantinel a deska stávají maximálně kompaktní v jednu hrací plochu. Některé břidlicové desky jsou také dodávané se spodním dřevěným rámem, nebo je tento rám dodáván odděleně a je nutno ho dodatečně nalepit. Tento rám plní funkci při potahování stolu, v tomto případě se plátno sponkuje. V opačném případě kdy rám na břidlici není je nutno plátno nalepit ze spodní část desky.
   

Kulečníky hrací deska Italská břidlice
 

Zpět na začátek

Zákaznický Servis.

736 410 137
 
Kulečníky a kulečníkové stoly